poprzednie zamknij następne
Trening umiejętności społecznych dla dorosłych

Kwiecień - Czerwiec 2017

Podczas treningu umiejętności społecznych wiele uwagi poświęcaliśmy dbałości, czystości i higienie osobistej oraz wyglądowi zewnętrznemu. Ćwiczyliśmy samodzielność przy ubieraniu się, uczyliśmy się dbać o porządek w pokoju. Zaczęliśmy realizować takie umiejętności, jak: sprzątanie oraz układanie i segregowanie rzeczy w szafkach. W czasie posiłków uczyliśmy się nakrywania do stołu i sprzątania po posiłku. Poznawaliśmy zasady samoobsługi przy jedzeniu, zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Zaczęliśmy uczyć się słuchać siebie nawzajem i chętnie braliśmy udział w zespołowym wykonywaniu zadań. Uczyliśmy się umiejętności prowadzenia rozmowy. Uczyliśmy się wyrażania własnego zdania i umiejętności zadawania pytań. Zaczęliśmy rozmowę na temat bezpieczeństwa poza terenem Domu. W tym celu chodziliśmy na spacery po Milanówku, wskazując ewentualne zagrożenia, np. jak należy zachować się na przejściu dla pieszych. Miesiące kwiecień – czerwiec, to okres, w którym dbamy o estetykę naszego ogrodu. To czas, gdzie uczyliśmy się prac porządkowych, sadzenia kwiatów i dbania o rośliny. Praca na świeżym powietrzu dała nam wszystkim dużo radości. Wszyscy bardzo chętnie angażowaliśmy się w wygląd ogrodu, dzięki czemu zaczęliśmy uczyć się umiejętności pracy w grupie.

Lipiec - Wrzesień 2017

W dalszym ciągu doskonaliliśmy umiejętność dbania o higienę osobistą. Ćwiczyliśmy samodzielne układanie rzeczy w szafie oraz umiejętność ubierania się, co pozwoli nam w przyszłości na większą niezależność. Ćwiczyliśmy nakrywanie do stołu i sprzątanie po posiłkach. Pamiętaliśmy także o właściwym zachowaniu się przy stole. Doskonaliliśmy wiedzę na temat bezpieczeństwa poza terenem Domu. Chodziliśmy po pobliskich uliczkach ćwicząc bezpieczne zachowanie się na drodze. W dalszym ciągu braliśmy aktywny udział w pracach porządkowych na ogrodzie. Dużo czasu zajęło nam grabienie liści i przygotowanie ogrodu na przyjście zimy. Rozpoczęliśmy naukę posługiwania się zegarkiem. Uczyliśmy się odczytywać godzinę na własnoręcznie zrobionych zegarach z tektury. Doskonaliliśmy naukę pracy w grupie: zadawaliśmy pytania i wyrażaliśmy swoje zdanie. Wiemy, że należy słuchać siebie nawzajem. 

Październik - Grudzień 2017

Ćwiczyliśmy umiejętność dbania o higienę osobistą. Wiemy, że trzeba zadbać o swój wizerunek. Uczyliśmy się nakrywania do stołu i sprzątania po posiłkach. W dalszym ciągu uczyliśmy się bezpieczeństwa na drodze. Doskonaliliśmy umiejętność posługiwania się zegarkiem. W tej kwestii ćwiczyliśmy pełnych godzin i minut na naszych zegarkach. Zima to czas ślizgawek, czas niebezpieczeństw ukrytych pod śniegiem. Dlatego chętnie braliśmy udział w odśnieżaniu terenu wokół naszego Domu. Dzięki takiej pracy dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Grudzień to miesiąc przedświątecznych zakupów. Zaczęliśmy naukę posługiwania się pieniędzmi. Poznajemy wartość pieniądza.

Styczeń - Marzec 2018

W styczniu zaczęliśmy kształcenie prawidłowego wysławiania się i tworzenia logicznych zdań. Kontynuowaliśmy naukę posługiwania się pieniędzmi. W tym celu chodziliśmy do pobliskiego sklepu na drobne zakupy, by tę umiejętność wykorzystywać w praktyce. Podczas spacerów na zakupy doskonaliliśmy wiedzę o bezpieczeństwie na drodze oraz ćwiczyliśmy orientację w terenie. Dbaliśmy o higienę osobistą, przypominaliśmy sobie jak ważny jest schludny wygląd. Usprawnialiśmy odczytywanie godzin na zegarach: znamy godziny ranne, południowe i wieczorne. 

Kwiecień - Czerwiec 2018

Przypominaliśmy sobie jak należy dbać o ogród. Zrobiliśmy porządki, aby w pięknym otoczeniu spędzać miło czas: posadziliśmy kwiaty, zadbaliśmy o rośliny. Bardzo lubimy przebywać w ogrodzie Domu. Wykorzystując piękną pogodę, bardzo często chodziliśmy na spacery. Nadal uczyliśmy się bezpieczeństwa na drodze oraz robiliśmy drobne zakupy. Podczas rozmów w grupie zaczęliśmy naukę budowania relacji i nawiązywania poprawnych stosunków z innymi osobami. Uczyliśmy się także jak zachować porządek w pokoju.

Lipiec - Wrzesień 2018

Nadal angażowaliśmy się w pracę na rzecz domowego ogrodu. Dbaliśmy o posadzone przez nas rośliny oraz grabiliśmy liście. Każdą wolną chwilę spędzaliśmy na świeżym powietrzu. We wrześniu przygotowywaliśmy teren do ważnego dla nas święta – rocznicy powstania naszego Domu, które obchodzimy na początku października. Miłe chwile w ogrodzie sprzyjały polepszeniu relacji z innymi osobami. Dużo rozmawialiśmy i śmialiśmy się. Zabawy integracyjne sprawiły, że znacznie poprawiły się nasze wzajemne stosunki. Wykorzystywaliśmy piękną pogodę na krótkie wycieczki po okolicy, m.in. do Parku im. M. Lasockiego w Milanówku. Wciąż pracowaliśmy nad tym, aby w naszych pokojach zachować porządek. Ćwiczyliśmy naukę układania ubrań w szafach, ścielenia łóżka i ścierania kurzu. Zaczęliśmy naukę planowania oraz rozpoznawania emocji i potrzeb innych ludzi.


Październik - Grudzień 2018

W dalszym ciągu ćwiczyliśmy naukę planowania. W tym celu robiliśmy tabelkę ułatwiającą rozplanowanie poszczególnych czynności w ciągu dnia. Kontynuowaliśmy naukę rozpoznawania emocji. Ćwiczyliśmy umiejętność układania ubrań w szafach i utrzymania porządku w pokoju.  Przeprowadzaliśmy scenki polegające na pokazywaniu na twarzy swoich emocji i rozpoznawaniu ich przez inne osoby. Zwracaliśmy uwagę na potrzeby innych ludzi. Okazją do tego były święta Bożego Narodzenia, gdzie dobrym pomysłem stała się szlachetna paczka organizowana dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. 


Styczeń – Marzec 2019

W dalszym ciągu uczyliśmy się rozpoznawać emocje towarzyszące nam w ciągu dnia. Mieliśmy ćwiczenia polegające na rozładowaniu naszych napięć emocjonalnych. Przykłady ćwiczeń okazały się bardzo trafione i przydatne. Kształtowaliśmy umiejętność zwracania uwagi na potrzeby innych osób. Uczyliśmy się wzajemnej pomocy. Kontynuowaliśmy czynności układania ubrań w szafach i ogólnego utrzymania porządku w pokoju. Pogoda w marcu zaczęła sprzyjać porządkom wiosennym. Zaczęliśmy drobne prace w ogrodzie naszego Domu.
2017-07-06 13:24:56 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy