poprzednie zamknij następne
Trening umiejętności emocjonalnych dla dorosłych

Kwiecień – Czerwiec 2017

Trening umiejętności emocjonalnych rozpoczęliśmy od podstaw czyli od dowiedzenia się czym są emocje. Uczyliśmy się rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji poprzez zabawę: czytaliśmy o emocjach bajki terapeutyczne, wiersze, opowiadania; odgrywaliśmy scenki, rysowaliśmy emocje, bawiliśmy się w kalambury... Dzięki takiej formie zajęć łatwiej nam było przyswoić wiedzę. Stres i negatywne emocje rozładowywaliśmy uczestnicząc w zabawach ruchowych. Uczyliśmy się też kontrolowania własnych emocji grając w gry planszowe. Nie da się ukryć, że rywalizacja pomiędzy nami w trakcie gry, a następnie wynik końcowy (wygrana/przegrana) wyzwalała w nas wiele różnych emocji ;-) Podczas zajęć dużo rozmawialiśmy o towarzyszących nam emocjach, o swoich potrzebach, myślach i przeżyciach, co pozytywnie wpłynęło na wzrost integracji w grupach.

Lipiec – Wrzesień 2017

Podczas minionych trzech miesięcy utrwalaliśmy nabyte umiejętności, a także rozszerzyliśmy swoją wiedzę o kolejne emocje. Okres wakacyjnych wyjazdów stał się okazją do przećwiczenia zdobytych przez nas umiejętności w praktyce, często w nowych dla nas sytuacjach. Po powrocie omawialiśmy nasze osiągnięcia i porażki w tym zakresie. Zastanawialiśmy się także co moglibyśmy poprawić, by w przyszłości nie popełniać tych samych błędów. Na zajęciach poznaliśmy też nowe metody odreagowania stresu i negatywnych emocji. Uczestniczyliśmy w relaksacji, uczyliśmy się prawidłowego oddechu, malowaliśmy mandale słuchając muzyki relaksacyjnej. 

Październik – Grudzień 2017

Okres przedświąteczny to czas porządków i przygotowań w Domu na zbliżające się święta. My także wykorzystaliśmy ten czas na uporządkowanie swojej wiedzy i dotychczas zdobytych umiejętności. Graliśmy w gry planszowe ćwicząc m.in. umiejętność podejmowania decyzji i kontrolowania własnych emocji. Układaliśmy puzzle i układanki edukacyjne trenując pamięć, umiejętność koncentracji i utrzymania uwagi, a także naszą cierpliwość. Uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych i ruchowych odreagowując stres i negatywne emocje. Dużo czytaliśmy i rozmawialiśmy o emocjach. Podczas zajęć uczyliśmy się także wyrażania emocji w sposób adekwatny do sytuacji. 

Styczeń – Marzec 2018

W minionym okresie wiele czasu poświęciliśmy na ćwiczenie umiejętności budowania poczucia własnej wartości, a także wiary we własne siły i możliwości. Pomogły nam w tym liczne ćwiczenia w grupach, podczas których, otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych informacji na swój temat. Dowiedzieliśmy się jak postrzegają nas koleżanki i koledzy z grupy, za co nas lubią i cenią. Sami także musieliśmy powiedzieć coś pozytywnego o sobie. Okazało się, że jest to bardzo trudne zadanie dla wielu z nas.

W styczniu z wielkim smutkiem pożegnaliśmy naszego bliskiego kolegę, pracownika naszego Domu - Piotra. Na zajęciach dzieliliśmy się wspomnieniami o zmarłym, rozmawialiśmy o emocjach, myślach i przeżyciach, jakie towarzyszyły nam w tym trudnym dla wielu z nas czasie.

 

Kwiecień – Czerwiec 2018

Na zajęciach próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest agresja. Dlaczego jedna osoba krzywdzi drugą. Co jest powodem takiego zachowania i jakie są jego skutki. Dużo rozmawialiśmy o sytuacjach dnia codziennego, o różnicach, jakie są między nami i wynikających stąd konfliktach. Zastanawialiśmy się czy i jak możemy zapobiec niektórym z tych sytuacji. Co możemy zrobić, by lepiej rozumieć drugą osobę i powody, dla których zachowuje się w ten czy inny sposób. Jak możemy radzić sobie z agresją własną i cudzą. Jak odreagowywać negatywne emocje nie krzywdząc drugiej osoby. Agresja to niewątpliwie trudny dla nas temat, do którego będziemy jeszcze wracać na zajęciach.

Lipiec – Wrzesień 2018

W minionym okresie kontynuowaliśmy temat agresji. Utrwaliliśmy wcześniej zdobyte informacje, a także rozszerzyliśmy swoją wiedzę o kolejne w tym temacie. Na zajęciach rozmawialiśmy też o motywach własnego postępowania, jednocześnie starając się je zrozumieć; ćwiczyliśmy umiejętność dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i dążenia do celu. 

 
2017-07-06 14:00:06 | drukuj
Nowa placówka
1% dla KSN AW
Totus 2002
Współpracujemy